بازی آنلاین دهات مافیا

اصطلاحات بازی مافیا

 

  • اصطلاحات بازی مافیا

 

در بازی مافیا اصطلاحات تخصصی فراوانی به کار می‌رود. بنابراین بهتر است پیش از آموزش بازی مافیا، با این اصطلاحات آشنایی داشته باشید. این اصطلاحات را به گونه‌ای شرح داده‌ایم که بتوانید در طول آن با تکنیک‌های بازی نیز آشنا شوید. برخی از مهم‌ترین این اصطلاحات به شرح زیر هستند:

 

Fact

در زبان انگلیسی فکت به معنای «حقیقت» است. فکت در بازی مافیا به این معناست که بازیکن با توجه به اظهارات دیگر بازیکنان، دلایلی برای حذف مظنون ارائه می‌دهد.

 

Push

اگر بازیکنی از واژه «هول» یا «پوش» استفاده کرد، به این معنا است که اعضای مافیا در روز نقشه کشیده‌اند و قصد دارند او را از بازی بیرون بیندازند.

توجه داشته باشید که اعضای مافیا نیز می‌توانند در طول بازی این ادعا را داشته‌باشند. همچنین اعضای مافیا نیز به روش‌های مختلف نقشه پوش‌کردن یک عضو را می‌کشند. در این فرآیند اصطلاحا شخص را «گره» کرده‌اند.

 

موج‌سواری

استفاده از واژه موج‌ به این معنی است که یک ‌نفر فعالیتی را آغاز کرده و به تدریج نفرات بعدی با او هم‌سو می‌شوند. بنابراین اگر در بازی مافیا شخصی یک بحث را شروع کند و دیگران به تدریج به او بپیوندند، اصطلاحا می‌گویند موجی آغاز شده‌است. حال اگر یک عضو بازی برخلاف اعتقادات پیشین خود با موضوع این بحث موافقت کند، او را سواستفاده‌گر می‌دانند و از اصطلاح موج‌سواری برای او استفاده می‌کنند.

 

تبر

اصطلاح تبر به یکی از شهروندان اشاره دارد. معمولا در طول بازی افرادی که راه را 180 درجه اشتباه می‌روند، به عنوان تبر شناخته می‌شوند. این اشتباهات از عملکرد ضعیف و حدس‌های غلط وی ناشی می‌شود.

*البته توجه داشته باشید که ممکن است تبر همان مافیایی باشد که بسیار خوب عمل می‌کند و به این ترتیب خود را در بین شهروندان جا می‌کنند. بهترین شیوه بازی آن است که ابتدا تبر را توجیه کنید. اگر اشتباهات خود را تکرار کرد، به سرعت و به اتفاق آرا او را بیرون بیندازید. چرا که وجود او به برد مافیا کمک خواهد کرد.

 

Target

این واژه در زبان انگلیسی به معنای هدف است. در آموزش بازی مافیا این لغت به معنای مشکوک شدن به کسی است. بنابراین اگر به یکی از اعضا مشکوک شدید، او را تارگت خود قرار داده‌اید.

 

کره گیری

اگر عضوی در طول بازی از حرف دیگران سوءاستفاده کرده و آن‌ها را به سود خود به کار ببرد، اصطلاحا می‌گویند کره گرفته‌ است.

 

پوشش دادن

در طول بازی ممکن است یک عضو از دیگری حمایت کرده و او را به عنوان شهروند معرفی کند. در این حالت باید بیان کنید که من این شخص را سفید می‌دانم. به این فرآیند «سفید کردن» نیز می‌گویند.

 

دوئل

در بازی مافیا این عبارت زمانی به کار می‌رود که گوینده شخصی را مافیا می‌داند، اما مدرک کافی برای اثبات ادعای خود ندارد. در مقابل متهم نیز گوینده را به عنوان مافیا معرفی می‌کند. گوینده در این حالت برای دفاع از خود باید بگوید، دوئل می‌کنم. یعنی اگر شک دارید اول من رو بیرون بندازید و در پایان او را نیز بیرون کنید.

 

Shot

به حدف شده در شب گفته می‌شود.

 

پشت دست بازی کردن

به حالتی گفته می‌شود که یک عضو (صرف نظر از شهروند یا مافیا بودن) در طول بازی همواره با عضو دیگر موافقت می‌کند.

 

خودزنی

حالتی است که در آن مافیا در طول روز یکی از اعضای خود را تخریب یا تارگت می‌کند. یا اینکه به او رای می‌دهند.

 

Noob

نوب در زبان انگلیسی به معنای ناشی و تازه‌کار است و در بازی مافیا نیز به همین معنا استفاده می‌شود.

 

No Lynch

در زبان انگلیسی لینچ به معنای اعدام است. بنابراین در آموزش بازی مافیا توجه داشته باشید که نولینچ یعنی در طول روز هیچ مورد اعدامی معرفی نمی‌شود یا رای دو نفر مساوی می‌شود.

وتو

شهردار یکی از نقش‌های قدرتمند بازی مافیا است که می‌تواند رای اعدام یک عضو را لغو کند. به این فرآیند «وتو کردن» می‌گویند.